.

MAKÜ’de “2019 Yılı Olağan Sektör Meclisi” Toplantısı Gerçekleştirildi

22.02.2019

Yükseköğretim Kurulu koordinasyonunda Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında başvuru yapan üniversiteler arasından projesi başarılı bulunan 5 üniversite arasında yer alan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi “2019 Yılı Olağan Sektör Meclisi” toplantısı, Konferans ve Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.


Toplantıya, Burdur Valisi Hasan ŞILDAK ve Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ başta olmak üzere Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet KARACA ve Prof. Dr. Hüseyin DALGAR, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer TEKŞEN ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa KILINÇ, Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Serdar BAŞGÜL, MAKÜ öğretim üyeleri, sivil toplum kuruluşu ve kurum temsilcileri, ilgili sektör temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantı, MAKÜ Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan hayvancılık projesi tanıtım videosu izlenmesi ile devam etti.


Program açılış konuşması ile devam etti. “Üniversitelerin eğitim-öğretim, araştırma faaliyetleri dışında günümüzde toplumsal sorumlulukları da bulunmaktadır” diyerek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, “Günümüzde, üniversitelerin önemli bir misyonu daha bulunmaktadır. Üniversiteler bulundukları sosyal ve ekonomik çevreye elde etmiş oldukları verileri, yaptıkları çalışmaları ve araştırmaların sonuçlarını doğrudan paylaşarak toplumun diğer kesimlerinin gelişimlerini sağlayacakları modellemeler konuşulmaktadır. Bu tüm üniversitelerin misyonu olmamakla birlikte özellikle yerele yayılmış ve belli bir büyüklüğe ve güce gelmiş üniversitelerden beklenen bir misyon olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda üniversitemiz de bu konudaki gücünü, altyapısını ve akademik birikimini, zihinsel odaklanmasını ve farkındalığını bölgesine çevirdi. Geçmişte de böyleydi fakat yaptığımız bu çalışmalarla bunun kurumsal ve süreklilik arz eden bir yapıya dönüşümü sağlandı. Projeler, çalışmalar kişilerin varlığına odaklanırsa o kişiler olmadığında çalışmalar da bitiyor. O yüzden hep şu çabanın içinde olmak gerekiyor. Kişiler, şahıslar geçicidir, kurumların sağlıklı ve etkili bir şekilde çalışacak mekanizmaların kurulması gerekmektedir. Sürdürülebilirlik dediğiniz o sihirli kelimenin ne olduğunu şimdi uyguluyoruz. Araştırma merkezlerini kurduk. Birçok projemiz var ve yeni projeler de oluşturulacak. Sivil toplum veya girişimcilerle oluşturulacak yeni projelerle bu 6 merkezimiz doğrudan temasta olacak. Bu merkezlerin içinde Belgelendirme Merkezi’miz de bulunuyor. Ulusal ve uluslararası akreditasyonlarının alınması adına çok önemli bir merkez olduğunu söyleyebiliriz. İşlerin tanımlanmasını yaparsanız markanın tanıtımını yapmış oluyorsunuz. Temel bileşen analizlerinin yapıldığı belgelenmeye dayalı bir sistemle bir Burdur markasının oluşmasının yolunu da açmış oluruz. Bu bir kalkınma projesidir. Sektörün ihtiyaç duyduğu noktada var olacağımız bir gelişim modelini benimsiyoruz. Bugünkü toplantımızdan da notlar almak ve proje ekiplerimizle sektörün görüşleriyle yolumuza devam etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.


Daha sonra konuşan Burdur Valisi Hasan ŞILDAK ise 2019 Yılı Olağan Sektör Meclisi’nin başkanlığını yürüttüğünü söyleyerek sözlerine başladı ve “Bazı bölge ve kırsal alanlardaki üniversiteler için Türkiye’nin gelişimi adına bilimsel birikimlerini sektöre yönlendirecek kalkınma modeli oluşturuldu. Sektör temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları, birlikler, kooperatifler derken o kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor ki o yüzden ilin kalkınması için de bu projeler çok önemli. Bu projeler bizlere ortak çalışabilmenin de değerini gösteriyor. Türkiye ölçeğine baktığımızda hayvancılık projesini Burdur için çok önemli bir başarı olarak görüyoruz. Bizler de mesleki kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları, birlikler olarak bu yolda ilerliyoruz. Birlikte çalışmanın önemi de yadsınamaz. Ortak çalışmalarda başarılı olunduğunda “biz” diyebilmek çok önemli. Bir işi başarırken bunu birlikte yapmanın tadının çok farklı olduğunu düşünüyorum. İlimizde bu yılın büyük bir atılım yılı olacağını düşünüyorum. 2019 yılı başkanlık yönetim modelinin asıl uygulamaya geçeceği yıldır. Bu pozitif bakış açısı ve çalışmaların tüm kurumlara yansımasını ve halkımızca hissedilmesinin çok önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.” ifadelerini kullandı.


Açılış konuşmalarının ardından proje sunumlarına geçildi. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenol GÜZEL, Genetik ve Embriyo Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Prof. Dr. Yunus ÇETİN, Arge ve Yenilikçi Projeler Uygulama ve Araştırma bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan ÖNER, Burdur Gelişim Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Doç. Dr. Ali Murat ALPARSLAN, Bilgi Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerin sunumunu Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Onur SEVLİ ve Tarım ve Hayvancılık Standardizasyon ve Belgelendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme yapmak üzere Merkez Müdürü Doç. Dr. Onur SUNGUR tarafından sunum gerçekleştirildi.Sunumların ardından başkanlığını Vali Hasan ŞILDAK’ın yaptığı “2019 Yılı Olağan Sektör Meclisi İstişare Toplantısı”na geçildi.

İstişare toplantısı sektör temsilcilerinden gelen soruların yanıtlanması ile son buldu.


HABERLER

 • İyi Sürüye Sahip Yetiştiriciler Belgelendirildi | 03.07.2020
 • "Spor ARGEM" Performans Ölçümlerine Başladı | 18.06.2020
 • MAKÜ Öğrencilerinin Eserleri Sanal Galeride Sergileniyor | 17.06.2020
 • MAKÜ’de Adaçayı Hasadı Başladı | 12.06.2020
 • ‘Burdur Halk Kültürü Araştırmaları Projesi’ Tamamlandı | 15.06.2020
 • Rektör Korkmaz’dan Vali Şıldak’a Veda Kahvaltısı | 12.06.2020
 • Rektör Korkmaz “İnsani Geçim Ücreti ve Çalışma Hayatında Dönüşüm” Söyleşisine Katıldı | 12.06.2020
 • MAKÜ’den 19 Mayıs’a Özel Canlı Yayın Konseri ve Söyleşisi | 21.05.2020
 • MAKÜ’de Senato Toplantısı Dijital Ortamda Yapıldı | 26.03.2020
 • Üniversite Öğrencileri Şehitlerimiz İçin Bir Araya Geldi | 04.03.2020
 • Türkiye Binicilik Federasyonu Temsilcilerinden Rektör Korkmaz’a Ziyaret | 03.03.2020