.

MAKÜ Veteriner Hekimler ile Bir Araya Geldi

26.03.2019

“Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi çalışmaları kapsamında sektör buluşmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Burdur Veteriner Hekimleri ile bir araya geldi.


Rektörlük senato odasında gerçekleştirilen toplantıya, Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet KARACA, Prof. Dr. Hüseyin DALGAR, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan ÖNER, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım ÜSTÜNER, veteriner hekimler ve MAKÜ öğretim üyeleri katıldı.


Hayvancılık projesi tanıtım filminin izlenmesi ile başlayan toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Adem KORKMAZ “Bölgesine duyarlı temel ekonomik ve sosyal problemleri ciddiye alan bir üniversiteyiz ve bu devletin desteğiyle kamu yatırımlarının bir parçası olarak hayvancılık projemizi sürdürüyoruz. 210 üniversite arasında 5 üniversiteden biri olarak bölgesel kalkınmada bir misyon üstlendik. Bu ilk aşamaydı. Siirt Üniversitesi ve Muş Alparslan Üniversitesi de ikinci etapta hayvancılık projesini yürüten üniversiteler oldular ve biz de onlarla beraber çalışmaya devam edeceğiz. Yaklaşımımız başından beri iş birliği çerçevesinde bir çalışma ortaya koymaktır. Yetiştiricilerle, kooperatiflerle, çiftçilerle, sektör temsilcileriyle bir araya geliyoruz. Hayvancılık projemizde birkaç problemin öne çıkarıldığı değil, yetiştirici ailesinin eğitiminden, işletmenin hijyeninden ve ürünlere kadar giden tüm eksenleri ile konuyu ele almaya çalışıyoruz. Bir işletmede verimsizlikler söz konusu olduğu zaman bunun sebepleri çok çeşitli olabiliyor örneğin hijyen gibi. Birincisi buydu, verimsizlikleri gidermekti. Eğitim çalışmalarımız başladı, köylerde, kasabalarda eğitimlerimiz sürüyor. İkinci etap 9 başlıkta her köyde bu çalışmaları sürdüreceğiz. Bir diğer konu da Burdur’un ekonomisini etkileyen kısım da bölgedeki hayvansal ürünlerin devamlığının sağlanması. Veteriner hekimler olarak sizlerle bu verimsizliğin çözümü ve marka değeri oluşturulmasında noktasında Burdur sütü ve eti dendiğinde bir değer ortaya çıkarmayı planlıyoruz. Tarımsal arazilerin sınırlılığı ve ölçeklerin küçüklüğü ile gelecekte rekabet etme şansımız olmayacak. İşletmelerin geleceği bu ortada olan sorunla birlikte tehlikede. Çiftçilerimiz, kooperatiflerimiz, damızlık sığır yetiştiricileri birliği ve veteriner hekimler var. Sizler bizim için önemlisiniz. Çünkü çoğunuz bizim üniversitemizde yetiştiniz. Sahada yapacağımız her türlü temasta ortak bir çalışma yapmak zorundayız. Her kooperatifin danışmanı olarak siz veteriner hekimlere görev düşüyor. Tüm bilgi birikimi tek başına yetmiyor ama bunu sahaya aktarma noktasında en önemli partnerimiz siz veteriner hekimler olacaksınız. Sektör girdilerinin maliyeti, hayvancılık yapmanın zorluğu gibi birçok sorunu sizler daha iyi biliyorsunuz. Türk kırsalının, köylüsünün üretim becerisini geliştirmemiz gerekiyor. Bunu yapamazsak 10-15 yıl sonra bu alanda yok olmaya başlayacağız. Çiftçilerin göçünü engelleyip üretmeye teşvik ettiğinizde o zaman yararlı bir çalışma sunmuş oluyorsunuz ve bizler bu projelerle Türkiye için bir model oluşturmak istiyoruz.  40 proje 6 merkez bünyesinde yürüyor. Her merkezin yapacağı işler netleşti. ” şeklinde konuştu.


Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım ÜSTÜNER ise “Üniversitemize içten teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. 40 proje yürütülüyor ve bunlar veteriner hekimlerle doğrudan ilgili konular. Hayvancılık projemizin kendisi de veteriner hekim olan Mehmet Akif Ersoy’un adını almış olan üniversitemizin çalışmalarını yakinen takip ediyoruz. 105 üye ve 3 poliklinikle birlikte üniversitemizin öncülüğünde 40 proje ile isimlendirilen ve en az 20’sinin biz veteriner hekimlerle ilgili olduğunu ve bu konuda desteğimizin süreceğini belirtmek isterim. Hayvancılığa dayalı Burdur’da biz veteriner hekimlere büyük işler düşüyor. Sayın rektörümüzün de konulara bu denli hakim olmasından da çok mutluyum. Bu felsefe ve başarısından dolayı kendisini tebrik ediyorum. Aydın olma sorumluluğu altında veteriner hekimler olarak birtakım sorunlar yaşıyor olsak da ilimizde gerçekleştirilen hayvancılık projesine katkı vereceğimizi söylemek istiyorum. Cumhurbaşkanımızın hayvancılık alanında Burdur’u, üniversitemizi ilk 5 üniversite arasında göstermesi ve desteklemesini çok önemli görüyorum. Ülke hayvancılığının gelişmesi için bizler de üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.


Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürü Ahmet Ali TOK ise “Bundan sonraki aşamalarda bilimsel verilere ihtiyacımız var. Ne yaptıysak bunları kayıt altına almalı ve sonrasında bunu belgelerle sunabilecek aşamaya gelmeliyiz. Hocalar bizden, biz de hocalardan bu konuda yararlanıyoruz. Destekleme, hastalıklar, aşılamalar, suni tohumlamalar gibi konularda insana ulaşmanın kolay olduğu bir ildeyiz. Hem denetçi hem uygulayıcı olmamalıyız. Bizlerin denetlemesi gerekiyor. Bizler sahada çalışan kişiler olarak hayvancılığın verimli şekilde gitmesi için üreticiye ne kazandırabiliriz noktasında odaklanmalıyız. Çünkü onlar kazanırsa hem bizler hem de ülke kazanmış olur. Asıl amacımız öncelikli hedefimiz üreticiye kazandırmak olmalıdır. Üreticiyi eğitmek, bilimsel verileri toplamak ve üreticinin kazanmasına katkı sağlamak gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kuruluş aşamasında olan MAKÜ Bilgi Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde yürütülen projelerle ilgili bilgiler veren Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Onur SEVLİ “Elde edilen verilere göre geleceğe yönelik projeksiyonlar çizmek, erken tanı, akıllı hekimlik geliştirmek gibi hedefleri öngörüyoruz. Bilgi birikimini dijitalleştirmek ve gelecekte bunların ışığında daha doğru tanılar koymak ve insanlara gelecekte bu bilgiler ışığında yardımcı olmayı amaçlıyoruz.” vurgusunu yaptı.

Toplantı birlikte gerçekleştirilebilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunulmasıyla son buldu.


HABERLER

 • İyi Sürüye Sahip Yetiştiriciler Belgelendirildi | 03.07.2020
 • "Spor ARGEM" Performans Ölçümlerine Başladı | 18.06.2020
 • MAKÜ Öğrencilerinin Eserleri Sanal Galeride Sergileniyor | 17.06.2020
 • MAKÜ’de Adaçayı Hasadı Başladı | 12.06.2020
 • ‘Burdur Halk Kültürü Araştırmaları Projesi’ Tamamlandı | 15.06.2020
 • Rektör Korkmaz’dan Vali Şıldak’a Veda Kahvaltısı | 12.06.2020
 • Rektör Korkmaz “İnsani Geçim Ücreti ve Çalışma Hayatında Dönüşüm” Söyleşisine Katıldı | 12.06.2020
 • MAKÜ’den 19 Mayıs’a Özel Canlı Yayın Konseri ve Söyleşisi | 21.05.2020
 • MAKÜ’de Senato Toplantısı Dijital Ortamda Yapıldı | 26.03.2020
 • Üniversite Öğrencileri Şehitlerimiz İçin Bir Araya Geldi | 04.03.2020
 • Türkiye Binicilik Federasyonu Temsilcilerinden Rektör Korkmaz’a Ziyaret | 03.03.2020