.

Rektör Korkmaz, Burdur Tarımsal Kalkınma Kredi Kooperatifleri Temsilcileri ile Bir Araya Geldi

10.04.2019

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) yürüttüğü “Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi” çalışmaları kapsamında tarımsal kalkınma kredi kooperatifleri temsilcileri ile bir araya geldi.

Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan proje kapsamında bir araya gelinen kredi kooperatifleri temsilcilerine proje hakkında bilgiler aktarıldı.

Rektörlük senato odasında gerçekleştirilen toplantıya, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Köy-Koop Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, Köy-Koop temsilcileri, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ve MAKÜ öğretim üyeleri katıldı.


Hayvancılık Projesi tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, kooperatiflerin ortak sorununa dikkat çekti. Prof. Dr. Korkmaz konuşmasında, “Türkiye’de hayvancılığın temel problemlerini hepimiz biliyoruz. Çiftçilerin bu sorunlarıyla her gün yüzleşen siz kooperatifler ile problemlerimizi konuşalım istiyoruz. Sadece üniversitenin akademisyenleriyle, onların katılımıyla desteğiyle bu sorunları çözemeyiz diye düşünüyorum. Dünyada kooperatifçilik olmadan hayvancılık ve tarımsal üretimi genişleten bir örnek yok. Burada sorun kooperatiflerin kendi yapısından kaynaklanıyorsa veya başka sorunlar varsa bunlar nelerse onları masaya yatırmalıyız ki tarımın birçok sorununu da çözmüş olalım. Kooperatifçilik günlük süt ve yemini satan bir mekanizmaysa bu çok basit bir işlem. Dünyada bu böyle işlemiyor. Kooperatifçilik ekonomik üretim sisteminin her şeyi demek. Ölçeğini yükseltmek, verimli işletmecilik demektir. Kooperatiflerin problemlerini ve üniversitemizin yürüttüğü projelerle birlikte neler yapabiliriz, bize düşen çalışma kısmı nedir onu konuşup bir yol haritası çıkarmalıyız. Projelerimizde akademisyenlerin desteği çok büyük. Sektör gelişiminin sağlanması için önce kooperatiflerimizle bu işi çözebiliriz. Başka seçeneğimiz yok. Çünkü kooperatifler dışında tüm yapıların tamamı ya kamu ya da özel sektördür. Sadece kooperatifler üyesi bulundukları kitlenin ekonomik ve sosyal kitlenin gelişimi için uğraşıyor. İnsanların kendi sorunlarının kendileri çözme mekanizmasıdır.” ifadelerini kullandı.


MAKÜ’nün 2018 yılında başlattığı projelere de değinen Rektör Korkmaz, konuşmasına “Üniversite olarak 2018 yılından itibaren devletin bir politikası olarak çalışmalarımıza başladık. Bazı kooperatif ve köylerimiz de bu çalışmaları hissediyor. Çünkü eğitimlerimiz sürüyor. Eğitim olmadan hiçbir şey olmaz, merkez köylerimizde ve birçok köyde bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğitimler bu işin bir aşaması, hem farkındalık oluşturuyoruz hem de bilgi ihtiyacımızı karşılıyoruz. Herkesin bu eğitimlere katılmasını da istiyoruz. Çünkü sizlerin istekli olması bizleri de olumlu yönde etkiliyor. İşletmelerimizin ölçek küçüklüğünü ana problem olarak söyleyebiliriz. Kooperatifçilikte çözülecek olan nokta budur. Ölçek ekonomisi işin kalbi ve bunun çözüm noktası kooperatiflerdir. Dünyadaki reçete budur. Bakım ve yetiştiricilik problemlerimiz de söz konusu. Doğru ve zamanında müdahale de çok önemli bir konu.” şeklinde devam etti.


Köylerdeki nitelikli yetiştiricilerin göç etmesi sorununa da değinen Rektör Prof. Dr. Korkmaz, “Bir diğeri de göç konusu. Köylerimizde nitelikli kişi kalmıyor. Bunların hepsinin çözümü için nereden başlayabiliriz demek için bugün buradayız. Biz çalışmaya başladık. Sizin içinde yaşadığınız temel sorunlara göre çözüm bulabilirsek devletin diğer politikalarına ve ortaya çıkardığımız sonuçlara göre yön verebilirsek bu sorunların üstesinden gelebiliriz. Yoksa gençlerimizi çocuklarımızı herhangi bir işe sokar ve tarım ve hayvancılığı bitirmiş oluruz. 10-15 sene sonra geleceğimiz nokta burasıdır. Türkiye de hızla bu noktaya doğru gidiyor ve bunu durdurmak zorundayız. Üniversite olarak özerk bir yapımız var ve ortak girişimler yapabiliriz. Eğitim ve sertifikasyon gibi konularda, ürünlerimizi markalaştırmada tüm bu yapacağımız çalışmalarda ortak çalışma sürecini başlatmamız gerekiyor.” dedi.


Köy-Koop Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız ise yaptığı konuşmasında “Üniversitemizin 6 aydır sürdürdüğü eğitim çalışmaları devam ediyor. Bugüne kadar Köy-Koop olarak üniversiteden istediğimiz her türlü yardımı ve desteği aldık. Bundan sonra da alacağımıza inanıyoruz. Bizler üniversitelerden bilimsel açıdan yararlanmak zorundayız. Girdi maliyetleri bizlerin belini büküyor. Ürünü üretirken onun için ne kadar para harcadığımıza bakınca kar elde edemediğimizi görüyoruz. O yüzden ana nokta üretim. Üretimi artırırsak o ürünlerin sertifikasyonunu sağlarsak bunlar bizim için artı değer taşır. Yem ünitelerinin önemi konusuna gelince sanayi yemi mi almalıyız yoksa bizler üretebiliyor muyuz bunların tartışılması gerekiyor. Her zaman üniversitemizin yanındayız. Köylerimizde eğitimler devam ediyor. Bizlerden ne kadar öneri ve teklif giderse üniversitemizin çalışma ivmesi de o derece artacaktır diye düşünüyorum.” sözlerine yer verdi.


Karşılıklı görüş ve önerilerin paylaşıldığı toplantı Rektör Korkmaz’ın Köy-Kop Başkanı Yıldız’a ziyaretlerinden dolayı teşekkür etmesiyle sona erdi.

 


HABERLER

 • İyi Sürüye Sahip Yetiştiriciler Belgelendirildi | 03.07.2020
 • "Spor ARGEM" Performans Ölçümlerine Başladı | 18.06.2020
 • MAKÜ Öğrencilerinin Eserleri Sanal Galeride Sergileniyor | 17.06.2020
 • MAKÜ’de Adaçayı Hasadı Başladı | 12.06.2020
 • ‘Burdur Halk Kültürü Araştırmaları Projesi’ Tamamlandı | 15.06.2020
 • Rektör Korkmaz’dan Vali Şıldak’a Veda Kahvaltısı | 12.06.2020
 • Rektör Korkmaz “İnsani Geçim Ücreti ve Çalışma Hayatında Dönüşüm” Söyleşisine Katıldı | 12.06.2020
 • MAKÜ’den 19 Mayıs’a Özel Canlı Yayın Konseri ve Söyleşisi | 21.05.2020
 • MAKÜ’de Senato Toplantısı Dijital Ortamda Yapıldı | 26.03.2020
 • Üniversite Öğrencileri Şehitlerimiz İçin Bir Araya Geldi | 04.03.2020
 • Türkiye Binicilik Federasyonu Temsilcilerinden Rektör Korkmaz’a Ziyaret | 03.03.2020