.

Rektör Korkmaz, Yarıköylü Çiftçilerle Buluştu

27.08.2019

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Yarıköylü çiftçilerle buluştu.

“Bölgesel Kalkınma Amaçlı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı” kapsamında gerçekleştirilen ve Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.


Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca ‘Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi’ projesi kapsamında üreticilere sağlanacak yüzde 50 hibe desteğini anlatmak ve MAKÜ’nün bu kapsamda üreticilerle gerçekleştireceği projeleri konuşmak amacıyla Burdur Tarım İl Müdürü Oktay Darcan ile birlikte Yarıköy’ü ziyaret etti.

Hayvancılık alanında yapılacak çalışmalar ile ilgili üreticilerle bir araya gelen Rektör Korkmaz’a Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, MAKÜ Çiftlik Müdürü Prof. Dr. Şenol Güzel, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp ve proje ekibi eşlik etti.


Yarıköy Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Mustafa Koçhaç ve Yarıköy Muhtarı Musa Şen’in de bulunduğu ziyarette Rektör Korkmaz, Burdur’un potansiyelleri ile üniversitenin mevcut ve gelecek altyapısının uyumlaştırılarak tarım ve hayvancılıktaki rekabet gücünü artırmayı amaçlayarak köyden göçün önlenebileceğine dikkat çekti. Rektör Korkmaz üreticilerle yaptığı konuşmada “Bir konuda başarılı olunabilmesinin öncelikli adımı bir araya gelmek ve görüş alışverişinde bulunmaktır. Bu konuda Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte karşınızdayız. Valilik ile birlikte yürüttüğümüz projelerimizle kurumlarımız bir araya gelmiş oluyor. Daha güçlü adımlar atılıyor. Bir işletmenin belli bir kapasitesinin olması gerekiyor. Bunun da bir sabit maliyeti var. Burada o birim maliyetten en yüksek verim elde etmek gerekiyor. Yüz başlık bir sağım ünitemiz varsa her gün yüz baş geçmemiz şart oluyor. Aile işletmelerimizin ölçek ekonomisi yok. Devletimizin desteği kadar süren bir hayvancılığın geleceği yoktur. Çocuklarınızın içinde hayvancılığı devam ettirmek isteyen var mı? Yok, olmuyor. Köyden kente göç hızla artıyor. İşiniz çok zor, ekonominin dışında sosyal aktiviteye zaman kalmıyor, yine eğitim de söz konusu, örneğin rahatça tatile çıkabiliyor musunuz? Hayır. O yüzden şu anda burada bulunan nesil bu meslekte son nesil diyebiliriz. Bu işin sürdürülebilirliğini konuşmamız gerekiyor. İşte o zaman gençleri de aile işletmelerinin başına çekmiş oluruz. Bizler de burada projelerimizi sizlerle birlikte gerçekleştirmek ve sürdürülebilirliğe katkı sağlamak istiyoruz. Öncelikle buranın arazi yapısı, niteliği, işletmelerin ihtiyacı, yem girdileri gibi konuşulması gereken birçok konu var. Bizler teknik destek için her türlü altyapıyı kuracağız. Mevzuat ve yasalar çerçevesinde oluşturulacak kooperatiflerle sütümüzü sağacağız, hayvancılığın sürdürülebilir olmasından ziyade geliştirilmesi konusunda çalışmış olacağız. Örneğin hayvanların ayak hastalıkları ile ilgili bir çalışmamız bitmek üzere. Hayvanın arka ayağına takılacak dijital bir bilezik ile hayvanlarınızda hastalık daha başlama evresindeyken tespit eden ve antibiyotik kullanmadan çözen bir projemiz var, arkadaşlar bitirmek üzereler. Dünyada yapılıyor bunlar. Bunları bizler keşfetmedik, hayvancılık alanında birçok gelişme yaşanıyor.  Hollanda’ya gittik, yerinde gördük, hiç insan girmeden çalışan işletmeler var. Biz tam olarak bunu istemiyoruz insanların da işe ihtiyacı var ama verimli iş olsun istiyoruz. Verimlilik artarsa kazanç artar ve sürdürülebilirlik meydana gelir.” sözlerine yer verdi.


Burdur Tarım İl Müdürü Oktay Darcan ise “Bizler kendimizi sizlerin ailesinden biriymiş gibi görüyoruz. Çünkü yıl içinde birçok defa bir araya geliyoruz. Aşılamalar, küpelemeler, yem destekleri gibi çeşitli amaçlarla ahırları, tarlalarınızı ziyaret ediyoruz. Veya çiftçi kayıt sistemi ile ilgili sizleri de ağırlıyoruz. Dolayısıyla birçok devlet kurumuna göre en fazla çalıştığınız müdürlük Tarım İl Müdürlüğü oluyor. Sahadaki çıkan sorunların çözümü için birçok çalışmamız var en büyük sıkıntımız çalışma alanlarımız ile ilgili maliyetlerin yüksek olması ve ürettiğimiz ürünün pazardaki gidişatı ile ilgili önümüzü göremememiz. Her şeyi devletten beklememek gerekiyor. Yeni bir şeyler yapmaya ihtiyacımız var. Üniversite ile son yıllarda önemli bir birlikteliğimiz var ve sahalara birlikte iniyoruz. Özellikle Burdur’da istenen projelerin gerçekleştirilmesi ve sürdürülebilirliği konusunda MAKÜ ile maliyetlerinizi düşürüp kazancınızı artıracak yeni modeller üzerinde çalışıyoruz. Birkaç kooperatif ile bu çalışmalarımızı yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.


Ziyaret kapsamında Yarıköylü üreticiler de merak ettikleri konuları Rektör Korkmaz’a ileterek kafalarındaki soru işaretlerine cevap buldular. 


Ziyaret toplu sağım merkezinin gezilmesinin ardından son buldu.


HABERLER

 • İyi Sürüye Sahip Yetiştiriciler Belgelendirildi | 03.07.2020
 • "Spor ARGEM" Performans Ölçümlerine Başladı | 18.06.2020
 • MAKÜ Öğrencilerinin Eserleri Sanal Galeride Sergileniyor | 17.06.2020
 • MAKÜ’de Adaçayı Hasadı Başladı | 12.06.2020
 • ‘Burdur Halk Kültürü Araştırmaları Projesi’ Tamamlandı | 15.06.2020
 • Rektör Korkmaz’dan Vali Şıldak’a Veda Kahvaltısı | 12.06.2020
 • Rektör Korkmaz “İnsani Geçim Ücreti ve Çalışma Hayatında Dönüşüm” Söyleşisine Katıldı | 12.06.2020
 • MAKÜ’den 19 Mayıs’a Özel Canlı Yayın Konseri ve Söyleşisi | 21.05.2020
 • MAKÜ’de Senato Toplantısı Dijital Ortamda Yapıldı | 26.03.2020
 • Üniversite Öğrencileri Şehitlerimiz İçin Bir Araya Geldi | 04.03.2020
 • Türkiye Binicilik Federasyonu Temsilcilerinden Rektör Korkmaz’a Ziyaret | 03.03.2020