.

“Biz Bir Takımız” Projesinin Çalıştayı MAKÜ’de Gerçekleştirildi

30.01.2021

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ortaklığında Gençlik Projeleri destek programı kapsamında yürütülen “Biz Bir Takımız” projesinin Kapanış ve Değerlendirme Çalıştayı Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ortaklığında yaklaşık 1 yıl devam eden ve kısa bir süre önce tamamlanan Biz Bir Takımız adlı projenin kapanış çalıştayına Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Koordinasyon Genel Müdürü Dr. Mehmet Ata Öztürk, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ali Murat Alpaslan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, akademisyenler ile Gençlik ve Spor Bakanlığı görevlileri katıldı.


Çeşitli ülkelerden gelen dezavantajlı grupların ve ailelerinin katıldığı projede farklı şehirlerde birer haftalık yapılan çalışma süresince spor, farkındalık ve sosyal uyum konularında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi. Suriye, Irak, Türkmenistan, Tacikistan, Afganistan gibi ülkelerden gelen öğrenciler Türkiye’nin coğrafyasını, tarihi değerlerini yerinde görme fırsatı buldular. Küresel salgın koşullarında gerçekleştirilen proje ile çeşitli ülkelerden ve illerden gelen öğrenci gruplarının akranları ile birlikte bir sosyal uyum içerisinde kaynaşması, dostluklar kurması, toplumsal hayatımızın çeşitli unsurları ile birlikte akran öğrenmesi deneyimlenmiş oldu.


Projenin tamamlanmasının ardından gerçekleştirilen Kapanış ve Değerlendirme Çalıştayında açılış konuşmasını Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Koordinasyon Genel Müdürü Dr. Mehmet Ata Öztürk yaptı. Öztürk konuşmasında; “Çocuklar biz bir takım olduk diyor ama bizler de bir takım olduk. Üniversite, devlet kurumları ve çeşitli bakanlıkların koordinasyonunda gerçekleştirilen bu çalışma ile bir ivme kazandığımızı düşünüyoruz. Projemizde göçmenlerimiz var, engellilerimiz var, çeşitli ülkelerden gelen misafirlerimiz var. Sporun etkisini gördük. Biz sporun hem gençler açısından hem toplum açısından sosyal uyum, uyuşmazlık, özgüven ve disipline katkı sağladığını biliyoruz. Bilimsel çalışmalar bunu gösteriyor. Kişisel tecrübemiz de bu örnekleri ifade ediyor. Burada Irak’tan, Suriye’den, Afganistan’dan gençlerimiz vardı. Anadolu, bu topraklar bu coğrafya mazlumun her daim vatanı olmuştur. Hepimizin kökeninde bir göçmen, bir sığınmacı vardır. Bu topraklar her zaman muhtacın, mazlumun ve desteğe ihtiyacı olanın anavatanı olmuştur. Dolayısı ile bu gençler de bu anavatanın bir parçasıdır. Ülkenin gelişiminde bu renklerin çok ciddi önemi vardır” dedi.


MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz da konuşmasında; “Uzun bir süreç, uygulamalar ve saha çalışmalarının sonucunda yaptığımız bu çalıştaylarla artık projenin sonuçlarının alındığını, değerlendirmelerin yapılarak arzu edilen amaçların gerçekleşip gerçekleşmediğini görüyoruz. Şu an bu proje ile elde ettiğimiz verileri işleyip bunları gelecek nesillere aktaracak en önemli aşamadayız. Bu proje bir başlangıç projesi. Sonuçları ve verileri bizim açımızdan çok büyük bir değer ifade ediyor. Bu proje bir sosyal proje, bir uyum projesi, bir farkındalık projesi ve bunun için kullanılan ana materyal de spor. Farklı kurumların bir araya geldiği ve belli bir amaca yöneldiği çok boyutluluğa örnek projelerden bir tanesi. Bu tarz projeler ile içinde bulunduğumuz coğrafyayı, içinde bulunduğumuz nimetleri, sahip olduğumuz değerleri ve gücünüzü fark ediyorsunuz. Türkiye’nin gücünün ne kadar önemli olduğunu değişik coğrafyalara ziyaretler yaptığımda görebildim. Sırbistan ziyaretimde Sancak Bölgesindeki gençler bize şunu söylemişti: “Türkiye’nin karnı ağrısa biz burada şoka giriyoruz.” Yani Türkiye’nin başına bir şey gelse bize buralarda ne olur diyorlar. Yani gözleri, gönülleri bizde. Buradan Anadolu coğrafyasından güç alan çok sayıda coğrafya var. Bugün TİKA ve değişik iş birliği kuruluşlarıyla kültürel ve ekonomik projeler bazlı dünyanın her yerine katkı veren bir Türkiye var. Belki de bu coğrafyanın bizim açımızdan gücü buradan geliyor. Güç dediğimiz şey de sosyal güç. Bu proje özünde bize bunu anlatıyor. Gençlerin o kurgulanmamış, planlanmamış doğal halleriyle yaptıkları çalışmalar, davranışlar ve ailelerin yaklaşımı burada yapılan işin önemini ve etkisini açıkça ortaya koyuyor. Bu etkiler toplumda sandığımızın ötesinde çok büyük dalgalar yaratıyor. Bu anlamda bu çalıştayın sonraki çalıştaylarla beraber bu projenin nihai amacına ve bundan sonraki projeler için çok önemli kaynaklık edeceğini, özellikle katılımcıların da profilleri itibariyle çok değerli sonuçların buradan çıkacağını umut ediyorum. Çalıştayın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

2 gün sürecek çalıştayda ilgili kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, akademisyenler ve sektör temsilcileri beyin fırtınası yapacaklar.

“Biz Bir Takımız” Projesinin Kapanış Çalıştayı Tamamlandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ortaklığında Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında yürütülen “Biz Bir Takımız” projesinin kapanış çalıştayında son gün grupların çalışmaları ve değerlendirmeleri paylaşıldı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Lavanta Tepesi Otel’de 102 katılımcı ile yapılan ve 2 gün süren çalıştayda en önemli sonuç bu projenin Türkiye’ye yaygınlaştırılması oldu. Küresel salgın koşullarında bu yıl sadece 7 il ile sınırlı tutulan “Biz Bir Takımız” projesi önümüzdeki yıllarda tüm Türkiye’yi kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek.


Çalıştayın kapanış programında konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Araştırma ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Erkan Şamiloğlu projenin hedefleri ve yapılan çalışmaları aktardı. Şamiloğlu konuşmasında; “Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak pilot proje uygulama hedefindeydik. Burada sonuçları gördük. Gençlik ve Spor Bakanlığı yeni bir dönemle birlikte kendini bir zihniyet değişimi ve dönüşümün içerisinde buldu. Bakanlığımız herkesin kesişim noktasında. Bir yerde Milli Eğitim Bakanlığı, bir yerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bir yerde üniversiteler var. Bu kesişim kümesinin içerisinde ortak bir şeyler yapabilmek için uğraşıyoruz. Kendimizi tam tanıtamıyoruz. Tesislerimiz kullanım amacının dışında şu anda talep görmüyor. Dünyada son 10 yılda 5 milyon dolar spor tesisi yaparak bu alanda en çok yatırım yapan ülkeyiz. Küresel salgından önce her yerde tesisler 7/24 açıktı. Bunların kullanımı için her türlü teşviği de yapıyoruz. Ücretsiz yapıyoruz. Yeter ki vatandaşımıza hizmet edelim. Bu proje pilot bir proje. Girmediğimiz bir alana giriyoruz. Suriyelilere yönelik 25 ilde sosyal uyum projesi yürütülüyor. Birebir UNICEF ile yürütüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak önleyici koruyucu çalışmalarda üstümüze düşeni yapmamız lazım dedik. Bizler de bu projeye start verdik. Hatta bu projeyi 81 ile yaymayı düşünüyoruz. Tesis açmakla bitmiyor, biz gidelim onlara dedik. Mahalle tipi sporlara yöneldik. Son 3-4 yıldır en küçük mahalleye kadar gitmeyi hedefledik. Herkes tesislere yürüme mesafesinde ulaşabilsin. Bizler her kesimden vatandaşa hitap etmek için uğraşıyoruz. Ülkemizde spor tesisi olmayan mahalle köy kalmasın. Çalıştayda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Daha sonra Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç da grupların değerlendirmesini ve sonuçlarını paylaştı. Kılınç konuşmasında; “Biz Bir Takımız” proje çalıştayının 2. sini yaptık. Toplam 4 çalıştay üzerinden ele alınan bir program. Geçtiğimiz hafta tamamen Gençlik Spor Bakanlığı’nın olduğu çalıştayımızı tamamladık. Bu hafta da Gençlik Spor İl Müdürleri, Milli Eğitim Müdürleri ve akademisyenlerimizin katıldığı programımızı yaptık. Toplam 102 katılımcı oldu. Türkiye’nin çeşitli illerinden teşrif eden misafirlerimiz vardı. Hep birlikte bu projeden beklentilerimiz, eksikliklerimiz, güçlü yönlerimiz ve önümüzdeki projelerin daha nitelikli hale getirilebilmesi için neler yapılması gerektiği konusundaki görüşlerimizi paylaştık. Üçüncüsü sadece eğitimcilerin katılacağı bir program olacak. Sonuncusu ise sadece akademisyenlerin katılacağı bir çalıştay olacak. 4 çalıştay sonunda farklı farklı alanlar ve kurumlarla yapılan istişareler neticesinde elde edilecek olan veriler bir sonraki projenin de yol haritasını çizecek. Burada önemli olan küresel salgın şartlarına rağmen bu programın sıkıntısız bir şekilde yürüyebilmesi. Toplam 7 ilden gelen aileler ve gençler var. Buna rağmen bir tane bile vaka yaşanmadan tamamlandı. Bu projenin Türkiye’ye yaygınlaştırılması için genel bir kanı ortaya çıkıyor. Hem öğrenci sayısı hem il sayısı hem de proje kapsamında kurumların ve paydaşların artırılması şeklinde düşünceler var. Bu projeler Türkiye için önemli projeler. Sessiz sedasız reklamsız yürüyor. Bu projenin yaygın etkisinin bir sonraki proje ile daha da artacağını, daha da anlamlı hale geleceğini düşünüyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bu konudaki gayretleri takdire şayan. Ve böyle bir projeye üniversitemizin seçilmiş olması bizim için onur ve gurur kaynağı” dedi.

Çalıştay katılım sertifikalarının verilmesinin ardından sona erdi. 


HABERLER

 • Burdur Bahçeşehir Koleji Öğrencilerinden Rektör Korkmaz’a Ziyaret | 15.04.2021
 • MAKÜ Burdur Belediyesi ile İş Birliği Protokolü İmzaladı | 14.04.2021
 • Veteriner Hekim Adayları Sahada | 12.04.2021
 • MAKÜ’den Mehmet Akif Anısına “İlk Gün Zarfı” | 09.04.2021
 • MAKÜ’lü Öğretim Üyesine Anlamlı Ödül | 09.04.2021
 • MAKÜ’den Sıfır Atık Projesine Destek | 12.04.2021
 • 10 Kıta 1 Vatan, İlelebet İstiklal Söyleşilerinde “Sessiz Yaşadım: Ölümünden Sonra Matbuatta Mehmet Akif” Konuşuldu | 09.04.2021
 • 4.Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi Başladı | 08.04.2021
 • MAKÜ Yönetiminden 104 Emekli Amiralin Bildirisine Tepki | 05.04.2021
 • 10 Kıta 1 Vatan, İlelebet İstiklal Söyleşilerinde Akif’le Yaşamak Anlatıldı | 03.04.2021
 • Rektör Korkmaz TRT Türkü’nün Konuğu oldu | 24.03.2021
 • Polonyalı Sanatçı Bujny, MAKÜ'de Uluslararası Sergi Açtı | 01.04.2021
 • MAKÜ Veteriner Fakültesi Akredite Oldu | 02.04.2021
 • Yerel Gazete Sahiplerinden Rektör Korkmaz’a ziyaret | 19.03.2021
 • 10 Kıta 1 Vatan İstiklal Söyleşilerinde “Akif ve İkbal” Konuşuldu | 19.03.2021
 • MAKÜ ve Gölhisar Belediyesi Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı | 02.04.2021
 • Maküspor İlk Hazırlık Maçında Galip Geldi | 05.03.2021
 • Burdur ATA’sını 91. Kez Ağırladı | 06.03.2021
 • MAKÜ Düzenleyeceği Etkinlikler İle İstiklal Marşı'nın 100. Yılına Damga Vuracak | 09.03.2021
 • 10 Kıta 1 Vatan İstiklal Söyleşilerinde “İstiklal Marşı’nın Anlam Dünyası” Konuşuldu | 09.03.2021
 • MAKÜ, İstiklâl Marşı’nın Orijinal Bestelerinin Tıpkıbasımlarını Yaptı | 10.03.2021
 • MAKÜ İstiklâl Marşı’nın 100. Yılına Özel Pul Bastırdı | 11.03.2021
 • Maküspor 3 – Isparta İyaş Spor 0 | 12.03.2021
 • Son Başbakan Binali Yıldırım MAKÜ’de | 12.03.2021
 • Çanakkale Şehitlerimiz Düzenlenen Törenle Anıldı | 18.03.2021
 • MAKÜ Yönetiminden Ağlasun MYO’ya ziyaret | 19.03.2021
 • MAKÜ 8. Uluslararası Eğitim Programları ve Öğretim Kongresi’ne Ev Sahipliği Yaptı | 26.03.2021